Znam, sjećaš se da si učeći o dojenju čitala da bebi do 6 mjeseci nije potrebno dodavati ništa uz majčino mlijeko. Ni vodu, ni čajeve, ni sokove.
Ipak, sada na ovoj vrućini, razmišljaš – postoje li izuzeci kada se radi o dojenju male bebe ljeti?
Zabrinutost može postati još veća kada ti tvoja mama, svekrva, susjeda, teta… govore isto – “ma dodaj joj par žličica vode, ništa joj neće biti!”
I sama sam, sa dvije ljetne bebe, bila mnogo puta u toj situaciji. Imala sam sreću da je patronažna sestra koja me posjećivala bila draga kao Mary Poppins i kvalitetno educirana, te je mojoj obitelji odmah potvrdila da zaista nema potrebe za dodavanjem “vodice”. Tako sam bila oslobođena daljnjeg pritiska. Nažalost nismo sve te sreće te je potrebno razumjeti razloge.
Danas mi je najslikovitiji argument – usporedba sa uvjetima u kojima žive bebe iz nerazvijenih afričkih zemalja. Potreba za dodavanjem vode u njihovim životnim prilikama (vrućina i oskudica pitke vode) bila bi fatalna po novorođenčad, jer bi jedna trbušna viroza uzrokovana nečistom vodom mogla biti presudna za život.
Znanstvena činjenica:
Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF preporučuju da dijete bude isključivo dojeno prvih 6 mjeseci života – bez dodavanja druge hrane i tekućine, uključujući i vodu (dopušteni su jedino lijekovi).
Isključivo dojenje podrazumijeva dojenje na zahtjev, danju i noću.
Razlozi zašto ne dajemo vodu:
- u prvim danima- dodavanje vode nosi povećani rizik od žutice
- voda ima točno nula kalorija, a uspješno puni želučić i beba zato preskače podoj = manje grama za bebu!
- preskočeni podoj = smanjenje proizvodnje mlijeka za mamu = opet manje grama za bebu
Kako osigurati bebi dovoljno tekućine:
- Dojite na zahtjev – mlijeko je 80% voda. Beba će ako je žedna tražiti češće i moguće kraće podoje.
- Pazite na sebe i pijte dovoljno tekućine! Kao i bebin – i vaš urin mora biti svijetao!
- Čuvajte se prejakog sunca sredinom dana
Zašto povećani rizik od žutice?
Bilirubin kojeg pratimo nakon rođenja uglavnom je pokazatelj normalne fiziološke žutice. Javlja se u prvom tjednu i spontano se spušta. Bitno je znati da se bilirubin izlučuje stolicom, a ne urinom te je stoga izuzetno važno da dijete dobiva potrebnu količinu majčinog mlijeka koje će potaknuti izlučivanje bilirubina.
Ukoliko bebi damo vode ili čaja – nećemo dobiti efekat izlučivanja bilirubina, beba neće dobiti potrebne kalorije, a trbušić će se osjećati sito i neće tražiti hranjenje.
Zašto beba preskače podoj?
Bebin želučić je malen. Ukoliko popije određenu količinu vode želučić se lako napuni i beba se osjeća sito.
Sita beba neće tražiti podoj odnosno odgoditi će ga, iako je realno gledajući dobila nula kalorija.
Nula kalorija za bebu znači manje grama, a preskočeni podoj uslijed zakona ponude i potražnje za mamu znači smanjivanje proizvodnje mlijeka.
Zaključak!
Dojite opušteno i na zahtjev kao i do sada!
Da, podoji će vjerojatno biti češći, ali to samo beba brine za svoju hidrataciju kao što ćete i vi paziti na svoju (uostalom kao i inače ljeti).
Potvrda da je sve u redu biti će vam svijetli urin u pelenici!
Iskoristite vrijeme za odmor, maženje sa bebom i čitanje knjige u hladu!