Kolostrum – tekuće zlato

kolostrum, prvi dani dojenja, novorođenče

Zašto je kolostruma, prvog mlijeka koja dojka stvara, tako malo? Pa da li si ikada vidjela da se blago nalazi u velikim količinama?✨

 

Nekada se mama nakon poroda uplaši da nema čime nahraniti svoju bebu, pa u dojci su tek kapljice?! Ne brini – bebin želučić je malen, a malo je i kolostruma, jedno u ravnoteži sa drugim. Istovremeno će se povećavati količina mlijeka i rasti djetetov želučić. 

Bebin prvi skok u razvoju dešava se u prosjeku trećeg dana po rođenju, a paralelno sa njim dešava se i značajno povećanje količine mlijeka.

Savjet: Bez obzira na to u kojem je tjednu beba rođena, bez obzira na to planiraš li nastaviti dojiti ili ne – osobine kolostruma su toliko impresivne da bi bilo divno učiniti sve da ga beba dobije – dojenjem ili izdajanjem, svaka kombinacija je vrijedna.

Zašto je kolostrum tako čaroban:

  • SASTAV je precizno prilagođen terminu u kojem se dijete rodilo. Tvoje tijelo zna! Kolostrum se stvara još od sredine trudnoće – za slučaj da se beba rodi prije termina – mlijeko je spremno i prilagođeno upravo bebinim izazovima i potrebama! 
  • KOLIČINA po podoju prvog dana je oko 5ml. To je veličina klikerića i upravo veličina bebinog želučića, a usprkos tome sadrži koncentrirane sve potrebne nutrijente! Raste bebin želučić – raste i količina mlijeka!
  • IMUNITET – beba do rođenja nije bila izložena bakterijama iz naše okoline. Nakon rođenja kolonizira se majčinim bakterijama, ali izložena je i bakterijama i virusima iz okruženja. Kolostrum sadrži antitijela u toliko visokoj količini da se još naziva i prvim cjepivom! Na taj način majka dojenjem pruža bebi zaštitu dok ona polako razvija svoj imunitet. 
  • PROBIOTICI i PREBIOTICI – sve više se potvrđuje neizmjerna važnost zdravlja probavnog sustava na cjeloživotno ljudsko zdravlje. Kolostrum obiluje i probioticima i prebioticima koji omogućavaju zaštitu crijeva i koloniziranje dobrim bakterijama.
  • Kolostrum je lako probavljiv te OLAKŠAVA IZBACIVANJE MEKONIJA iz crijeva. Također, sa svakom stolicom izbacuje se i BILIRUBIN tako da i početna, fiziološka žutica, brže prolazi.

Kako kolostrum izgleda:

I još jednom da se ne iznenadite – kolostruma je malo 😁

Gust je i ljepljiv, tako da ukoliko ga zbog neke potrebe imate namjeru izdajati, bolje je to učiniti ručno nego izdajalicom.

U boji postoji više varijacija:

  1. svijetlo žut do narančast 💛🧡
  2. crvenkasto-smeđe boje❤️
  3. zelenkast💚

Najčešća je upravo prva varijanta, ali želim da ih znaš sve i da se ne iznenadiš jer – sve su ok!

kolostrum

Koliko kolostruma očekivati po podoju?

Prvi dan prosječno 5 ml (jedna čajna žličica).

Drugi dan 10 ml (dvije čajne žličice)

Treći dan 20 – 25 ml

 

Do kraja prvog tjedna 30-60 ml.

Prelazak u zrelo mlijeko.

 

Što učiniti da budeš sigurna da ćeš svojoj bebi darovati ovo blago?

Prvi podoj trebalo bi ostvariti čim je moguće, idealno u prvih sat vremena,  sa ciljem da se dojenje što prije krene uspostavljati, a novorođenče počne dobivati kolostrum. U tom periodu traje “zlatni sat” i beba će najčešće još biti budna i sa pažnjom, gledati ćete se u oči, upijati i zaljubljivati. Trenutak je upravo savršen za ponuditi dojku! Ponekada se može desiti da te ostave samu sa bebom i da nisi sigurna kako dalje. Zamoli osoblje da ti pomogne, a ukoliko ti nitko ne može pomoći slobodno samo prisloni bebu na svoje grudi. Bebe imaju urođeni nagon za sisanjem i refleksno puzanje tako da će i ona sudjelovati u prihvaćanju dojke!

 

Ukoliko podoj nije moguć – počni već prvi dan sa izdajanjem i davanjem bebi

Da bi se potaknula i održala proizvodnja mlijeka izuzetno je važno izdajati u ritmu u kojem bi beba dojila da ste zajedno! To je barem 8-10 puta u 24 sata. Izdajaj ručno, u čisti spremnik i pokušaj dogovoriti da se beba nahrani izdojenim kolostrumom. 

 

Nastavi dojiti kada god ti se pruži prilika – kad god je dijete budno i zainteresirano. Prvih dana slobodno izmjenjuj obje dojke često, i u istom podoju. Minimalni broj podoja je 8-10 u 24 sata, a maksimalnog nema! Važno je jedino da beba lijepo odnosno duboko prihvati dojku kako te podoj ne bi bolio i kako se bradavice ne bi oštećivale. Na početku bradavica može biti prenadražena i osjetljiva, ali ukoliko se javi snažna bol i ranice – one su znak plitkog prihvata dojke te te treba poraditi na dubljem hvatu, a razmisliti i o tome da pozoveš stručnu pomoć ukoliko nastaviš osjećati bol.

kolostrum, pri dani dojenja, zlatni sat