Dojenje u prvim satima nakon poroda

novorođenče

Beba je napokon tu, u tvom naručju, sada si MAMA 🧡

Olakšanje. Euforija. Ljubav. Tisuću osjećaja. 

 

A što sada?

 

Ponekada, naročito kada je to prvo novorođenče koje držimo u naručju – nismo sigurne znamo li ga primiti, što smijemo uraditi, kako ga namjestiti… 

 

Samo bez straha, nježno i sa ljubavlju, majčin dodir, upravo takav kao tvoj, ono je što beba želi i treba.  🧡

 

U prvim trenucima nakon poroda idealno je odgoditi sve intervencije (kad god je moguće)  i jednostavno dijete, još sa pupčanom vrpcom, položiti majci na goli trbuh i prsa. Potrebno je samo osigurati toplinu (npr. pokrivajući majku i dijete zajedno) i ostaviti novu obitelj da uživa u magiji upoznavanja i blagodatima kontakta koža na kožu.

 

Dijete će najčešće prvo kratko odmoriti, a zatim biti u budnoj pažnji, tražeći majčine oči. Uslijed navale oksitocina, hormona ljubavi, taj pogled oči u oči i kontakt koža na kožu stvaraju neraskidivu vezu i sve su što je u tom trenu potrebno.

 

Ovo je idealni trenutak i za prvi podoj.

Divno je znati da beba ima sve reflekse potrebne da ostvari prvi podoj čak i bez majčine pomoći – refleksno puzanje da dođe do dojke, podizanje glavice i otvaranje usta tražeći dojku! ✨

 

Sljedeći čarobni faktor su Montgomery žlijezde (sitne kvržice na areoli oko bradavice) koje čine da areola ima miris identičan plodnoj vodi  pa privlači bebu, a tamnom bojom se dodatno ističu te beba kao navođena GPSom odgurujući se može putovati prema dojkama tražeći podoj.

Breastfeeding is an instinctual and natural act, but it is also an art that is learnt day by day.

La Leche League

Prvi podoji - što očekivati?

Iako su prirodni i instinktivni, prvi podoji su učenje i za mamu i za bebu. Zato budi strpljiva, uporna, vježbaj i nemoj se obeshrabriti! 


Reagiraj na rane i nježne znakove gladi kao što su okretanje glavice, otvaranje usta, nemir… 


Tada će beba biti strpljivija i ljepše će prihvatiti dojku nego kada je pregladna.

Iskoristi svaku priliku kada je beba voljna za podoj i ponudi dojku. Dok traje učenje i uspostavljanje ponude i potražnje mlijeka – podoja zaista ne može biti previše jer svakim podojem utječeš:

    1) na veći bebin prirast  i

   2) na veću proizvodnju mlijeka

– a to je upravo i cilj, zar ne?

dojenje

Broj podoja i izgled pelenica

Zanimljivo je da učestalost podoja u prvim danima povećava broj receptora za prolaktin, hormon odgovoran za proizvodnju mlijeka, tako da svaki podoj koji ostvarite ima višestruku i dugoročnu korist!

 

Podoja u tijeku 24h mora biti minimalno 8 do 10. Nemoj vremenski ograničavati njihovo trajanje i nemoj se zamarati praćenjem strana. Prvi dan nudi obje dojke koliko god puta uspiješ između bebinog spavanja.

 

Moguće je da ćeš osjetiti nadraženost bradavica od mnogih podražaja, ali nikako se ne bi smjela javiti niti bol niti ranica. Ukoliko se javlja bol nježno prekini podoj (popusti vakum koji je beba jezikom stvorila tako što ćeš umetnuti svoj mali prst u kut bebinih usana) i pokušaj ispočetka, motivirajući bebu da što više otvori usta. Za njegu bradavica najbolje i najpraktičnije je da iskoristiš svoje mlijeko – nakon podoja prstima istisni po jednu kapljicu mlijeka i razmaži po bradavici i areoli! Zašto ne bi i ti uživala u njegovoj ljekovitosti ? 

 

U tijeku prvih 24 sata očekujemo jednu mokru i jednu ukakanu pelenicu. Boja prve ukakane pelenice biti će tamno zelena do crna jer je to boja mekonija koji se nalazi u crijevima. U sljedećim danima stolica će postajati svjetlija, a od četvrtog dana boja će biti uglavnom senfasto žuta.

 

Uzbudljiva radnja i sretan kraj

Vjerojatno će biti teško, ali sigurno će biti predivno.

 

Ako se desi da posumnjaš u sebe sjeti se – da je tvoje tijelo stvorilo to malo savršeno biće i da ga jednako tako želi i može othraniti. Samo se trebate izvježbati i uštimati.

 

Strpljenje i upornost čine čuda, a ako ti zatreba savjet ili podrška – slobodno se javi savjetnici za dojenje po svojem izboru 🧡