Bebini rani znakovi gladi

Beba možda još ne može govoriti, ali je njezin neverbalni rječnik izuzetno bogat i suptilan, mi ga samo trebamo osluškivati.🧡

 

Svi smo čuli da treba dojiti na zahtjev, ali kako to u stvari beba zahtjeva podoj?

 

Mnogi će odgovoriti “pa plakanjem”, ali plakanje je ustvari vrlo kasni pokazatelj gladi kada beba već osjeća stres (kao i mi, zar ne?).

 

U toj fazi uznemirenosti teško će prihvatiti dojku, a možda čak neće niti primijetiti da je ponuđena! Velika je vjerojatnost da nam je svoju potrebu za dojenjem već pokušala priopćiti finijim znakovima koje bi mogli usporediti sa šaputanjem i pričanjem.

Kako nam beba pokazuje da je gladna?

Rani znakovi gladi

 – Beba se budi, meškolji se

 – Otvara usta, okreće glavicu

 – Sisa ručicu i prstiće

Ovi rani znakovi bebino su šaputanje i poziv na razumijevanje. Upravo su savršeni trenutak za pravovremeni i nježan podoj. 

Umjereni znakovi gladi

 – Beba je sve nemirnija, proteže se 

 – Refleksno traži dojku usnama, 

 – sisa svoju ručicu ili rame na koje je naslonjena

 – nježno stenje

Beba sve jače osjeća glad i postaje sve nemirnija, živahnija. Još uvijek je dobar trenutak za miran podoj, prije nego prijeđe u plač. 

Kasni znakovi gladi

 – beba plače

 – kretnje su brze, miče glavu sa strane na stranu

 – koža postaje crvenkasta od uzbuđenja

Beba je sada već previše nemirna za podoj. Ponekada čak neće niti primijetiti da joj nudite dojuku. Potrebno ju je prvo smiriti, na primjer ljuljuškanjem pa tek onda opet ponuditi dojku. 

Važni razlozi zbog kojih je bitno odgovarati već na bebine rane znakove gladi:

– Kada odgovaramo na rane znakove gladi podoji će vjerojatno biti češći odnosno biti će ih više u danu. To će pozitivno utjecati i na rast proizvodnje mlijeka i na veći bebin prirast težine.

 

– Kada odgovaramo na rane znakove gladi beba mirnije i strpljivije doji. To znači da ćemo lakše postići pravilan duboki prihvat te podoj neće biti bolan, a beba će dobiti više mlijeka.

 

 – Mirniji podoj znači i manje progutanog zraka i manje opterećenje na želučić. To u konačnici ima utjecaj i na mirniju probavu.

 

 – Mirnija će biti i mama, jer bebin plač i stres uzrokuju stres i napetost kod mame – što može biti uzrok usporenog otpuštanja oksitocina, a s time i težeg otpuštanja mlijeka. Uz opušteno dojenje i otpuštanje mlijeka biti će bolje.

 

 – Uspostavljamo razumijevanje i zbližavanje sa bebom. Beba se osjeća sigurno jer zna da ju razumijemo.

Različiti temperamenti i ritmovi beba

Kakve su vaše bebice? “Pričaju” li vam nježno ili odmah počinju zahtijevati glasno?

 

Neke su bebe odlični spavači te će se možda probuditi već jaako gladne i odmah krenuti sa plakanjem. Tada je poželjno bebu prvo smiriti, npr. ljuljanjem i kada se malo primiri staviti na dojku.

 

S druge strane neke će bebe, naročito u prvim danima, biti uspavane i neće same dovoljno često tražiti podoj. Tada treba paziti da minimalni broj podoja u danu bude 8 – 10 te bebu probuditi po potrebi. Ukoliko je nakon prvog mjeseca života prirast stabilan, sa buđenjima se može prestati.

 

Svaka bebica dolazi u kompletu sa samo svojim temperamentom. Zato je čak i majkama više djece svaki početak, uprkos prethodnom iskustvu – potpuno novi doživljaj. Prepoznavanje načina na koji naše dijete komunicira sa nama, osim divnog povezujućeg odnosa sa djetetom, dati će nam i veliko samopouzdanje kao roditelju 🧡

novorođenče podoj dojenje